تعمیرات اساسی تجهیزات و سیستم های صنعتی

تجهیزات و دارایی‌ های فیزیکی سازمان در طول چرخه عمرشان دچار استهلاک می‌شوند و این امر سازمان‌ها را در دوره‌های زمانی متناوب در برابر تصمیم‌گیری برای از رده خارج کردن یا بازسازی تجهیزات قرار می‌دهد. در بسیاری از موارد بازسازی و اورهال تجهیزات صنعتی در صورتی که بدرستی اجرا شود تصمیمی است که می تواند در مسیر خلق بیشترین ارزش از دارایی‌ های فیزیکی به سازمان کمک کند.

تیم تخصصی تعمیرات اساسی شرکت نواندیش تاسیسات آریا (ناتاریا) با سال ها تجربه و انجام پروژه های متعدد تعمیرات اساسی مبدل های حرارتی، کندانسورها ، چیلر های جذبی و تراکمی، دیگ های بخار، بویلرهای آب گرم، تعمیرات اساسی مخازن نفت خام و فراوردهای نفتی، مخازن آب، انجام تعمیرات اساسی پروژه های حفاظت کاتدی، ریتیوب دیگ های بخار، بویلر ها و مبدل ها و همچنین اورهال سیستم های برق صنعتی و کنترل مرکزی، آمادگی دارد تا با رعایت الزمات استاندارد های تعمیرات اساسی در کوتاه ترین زمان ممکن و کیفیت بالا نیاز کارفرمایان را در حوزه اورهال (تعمیرات اساسی) در حوزه های مختلف تجهیزات صنعتی برطرف نماید.

تعمیرات اساسی مبدل حرارتی

در ادامه به مفاهیم و تعارف عمومی در حوزه اورهال (تعمیرات اساسی) سیستم های صنعتی جهت آشنایی علاقه مندان اشاره شده است.

بنا به تعریف می توان گفت فرایند اورهال عبارتست از احیاء کامل و همه جانبه یک دارایی برای رساندن آن به شرایط قابل قبول از طریق بازسازی و یا تعویض قطعات و زیرمجموعه‌های آن. فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی عموماً شامل مراحل زیر می شود:

  • جدا سازی
  • باز کردن قطعات
  • تمیزکاری
  • بازرسی
  • تعمیر (یا تعویض)
  • تست و تحویل نهایی
تعمیرات اساسی مخزن نفت خام

از کلمه اورهال غالبا برای تجهیزات مکانیکی استفاده می شود و این فرآیند عموماً در میانه عمر مفید تجهیز، پیاده سازی می‌گردد. به جای کلمه اورهال، از عبارت تعمیرات اساسی (Major Maintenance) استفاده می‌شود. برای تعمیرات اساسی برخی تجهیزات لازم است که آن‌ها را از سایت خارج کرده و به محل مناسب برای اجرای فرآیند بازسازی منتقل نمود، اگرچه بسیاری از تجهیزات را نیز در محل استقرارشان باید تعمیر نمود. در فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی، گاهاً نیاز به بازسازی (Rebuild) برخی قطعات و تجهیزات زیرمجموعه وجود دارد. برای قطعاتی که امکان بازسازی وجود ندارد، باید اقدام به تعویض (Swap Out) نمود.

بویلر

چه تجهیزاتی نیازمند اورهال هستند؟

فرآیند تعمیر اساسی یا اورهال، می تواند از یک تجهیز نسبتاً ساده مانند یک موتور دیزل در یک ژنراتور تا بخشی از فرآیند تولید یک نیروگاه را شامل شود. ممکن است با توجه به نوع، مشخصات فنی، ابعاد و کارکرد دارایی فیزیکی نام دیگری را برای فرآیند بازگردانی آن به عملکرد مورد انتظار به کار ببریم، اما فارغ از نام گذاری فرآیند، تمامی تجهیزات صنعتی به صورت دوره‌ای نیازمند اجرای فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی می‌باشند.

تعمیرات اساسی کندانسورگوگردی

چه زمانی برای اورهال تجهیزات صنعتی مناسب است؟

این عملیات می تواند به صورت اضطراری و در پی یک شکست غیر منتظره و یا در قالب یک برنامه از پیش تعیین شده و در زمان خارج از بهره‌برداری بودن تجهیزات صورت پذیرد. بصورت کلی اجرای فرآیند تعمیرات اساسی دو نوع هزینه را به سازمان تحمیل می کند، یکی هزینه های مستقیم اجرای فرآیند اورهال و دیگری هزینه‌های مرتبط با از دسترس خارج بودن تجهیز در زمان تعمیرات اساسی. برنامه ریزی صحیح و بر مبنای وضعیت سلامت تجهیز در طی چرخه عمر آن می تواند زمانبندی اجرای عملیات تعمیر اساسی را به گونه ای تنظیم کند که هر دو نوع هزینه به حداقل برسد.

استفاده از ورق آلومینیوم و اسپیسر (جداکننده) برای کاورینگ صنعتی

اورهال تجهیزات در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، پالایشگاه، نیروگاه‌های تولید انرژی الکتریکی و … هر کدام مستلزم توان فنی و مدیریتی است که ممکن است در زمان نیاز در اختیار آن سازمان‌ها نباشد یا حتی در صورت وجود تمام منابع انسانی و مدیریتی، در بسیاری موارد اجرای این فرآیند بصورت درون سازمانی از نظر اقتصادی بصرفه نیست. اینجاست که کارفرمایان تعمیرات اساسی صنعتی خود را برون سپاری می کنند.

شرکت ناتاریا تاکنون با اجرای تعمیرات اساسی در صنایع مختلف مانند پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی، انجام پروژه های دشوار، حساس و استراژیک مانند  تعمیرات اساسی دو دستگاه آب شیرین کن MED   ،پروژه  تعمیرات اساسی حفاظت کاتدی اسکله صادارات نفت  در عمق ۴۰ متری دریا، تعمیرات اساسی کندانسورها، چلیرها، مخازن و سیستم های برق صنعتی در کوتاه ترین زمان ممکن توسط تیم متخصص و آماده به کار، توانسته است کمک های شایانی به کاهش هزینه کارفرمایان در دو حوزه هزینه تعمیرات و هزینه های خارج از دسترس بودن سیستم نماید.

 این شرکت آمادگی دارد تا پروژه های مختلف در حوزه اورهال تجهیزات صنعتی را با به روزترین روش اجرا نماید.

تعمیرات اساسی سیستم برق صنعتی شرکت پایانه های نفتی جزیره خارک