سندبلاست و رنگ آمیزی پوشش های صنعتی

عملیات سند بلاست و رنگ آمیزی یکی از حوزه های فعالیت  اصلی شرکت نو اندیش تاسیسات آریا در حوزه صنعت می باشد. با توجه به پیشرفت دستگاه ها و روش های نوین سند بلاست، واتر بلاست و لیزر بلاست، شرکت ناتاریا همواره در تلاش است تا روش های با  کیفیت و ایمنی بالاتر، نتیجه مطلوب تر و آلودگی کمتر را جایگزین روش های سنتی و قدیمی نماید. ورود رنگ های با کیفیت و کاربردی در حوزه صنعت مانند رنگ های اتیل سیلیکات، زینک ریچ، MIO، گلس فلیک و پلی اورتان امکان رنگ آمیزی و پوشش دهی لایه لایه و با دوام بلند مدت را برای لوله ها، مخازن و سازه های صنعتی فراهم نموده است. مهندسان و کارشناسان کنترل کیفیت (QC) و استادکاران ناتاریا با ارتباط مداوم با شرکت های تولید کننده خارجی و داخلی و مطالعه استانداردهای نوین بلاستینگ و رنگ آمیزی صنعتی، همواره سعی دارند تا بهترین نتایج رنگ آمیزی و پوشش دهی را برای کارفرمایان فراهم نماید. این شرکت همچنین در پروسه انجام کار ملاحظات ایمنی و حداقل بودن آلایندگی های محیط زیستی را در نظر دارد. در ادامه به برخی کلیات در حوزه بلاستینگ و رنگ آمیزی اشاره می گردد.   

اجرای عملیات سند بلاست با لباس محافظ

سند بلاست چیست؟

سندبلاست یا ساب پاشی ، یکی از انواع روش‌های ماشین‌کاری سایشی است که اغلب به منظور تمیزکاری و آماده‌سازی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست برای تمیزکاری سطح اغلب مواد، نظیر سنگ، فلز، چوب، بتن، شیشه و حتی پارچه قابل استفاده است.

شیوه کار سند بلاست به صورتی می باشد که ماسه های ساینده که از جنس سیلیس، مسباره و اکسید فلزات هستند با استفاده از فشار باد، مواد ساینده شتاب گرفته را بر روی سطح قطعه می‌پاشد.  با این کار می‌توانند تمام سطوحی که نیاز به پاکسازی یا جرم گیری دارند را تمیز کنند و سطحی خام مورد نظر آماده اعمال رنگ ایجاد کنند. عملیات سندبلاست تحت فشار زیاد برای تمیزکاری  سطح ناصافی، به منظور از بین بردن آلاینده های آن انجام می‌شود.

مسباره چیست؟

 مسباره یک محصول فرعی از فرآیند ذوب سنگ های معدنی و فلزات مستعمل  می باشد  که در هنگام جداسازی فلزات از ناخالصی ها  در کوره‌ به وجود می‌آید. مسباره در صنعت سندبلاست جهت آماده سازی و تمیز کاری سطوح برای عملیات های مختلفی مانند رنگ آمیزی سطوح و غیره استفاده می شود.

مسباره

انواع مسباره از لحاظ اندازه :

 • با اندازه ۱ تا ۲/۰ میلی متر : جهت تمیز کاری های نرم سطوح فولادی یا آلومینیوم
 • با اندازه ۵/۰ تا ۶۸/۱ میلی متر : جهت سندبلاست کردن و استفاده کلی مخازن
 • با اندازه ۵/۰ تا ۲ میلی متر: جهت استفاده در صنایع کشتی سازی و صنایع نفت و گاز
 • اندازه ۵/۰ تا ۳ میلی متر : جهت سند بلاست کردن بدنه کشتی ها و پل ها
 • اندازه ۱ تا ۳ و ۲ تا ۳ میلی متر : جهت برداشتن لایه های ضخیم استفاده می شود

 

اجزای دستگاه سندبلاست

مخزن مواد ساینده، کمپرسور باد و نازل، سه بخش اصلی دستگاه سندبلاست هستند و جزئیات آنها متناسب با کاربری و نوع مواد ساینده، متغیر است. در عملیات ساب پاشی به منظور هدایت مواد ساینده به درون شیلنگ معمولا از هوای فشرده، نیروی گریز از مرکز یا فشار آب استفاده می گردد که در ادامه به ارائه توضیح مختصری از هریک از آنها می پردازیم:

 • هوای فشرده: در این سیستم، هوای فشرده توسط کمپرسور تامین شده و ساینده به صورت دهشی یا مکشی به درون نازل سندبلاسترمنتقل و در نهایت بر روی سطح پاشیده می شود.
 • نیروی گریز از مرکز: در این روش سندبلاست با استفاده از یک پروانه دوار و ترکیب نیروی گریز از مرکز و اینرسی، انرژی لازم جهت هدایت و پرتاب مواد ساینده تامین می گردد.
 • فشار آب: برای پاشش مواد ساینده در این روش از دو مرحله، اضافه کردن آب در نزدیکی خروجی نازل و یا اضافه کردن آب به مخزن مواد ساینده استفاده می شود.

از جمله اجزای اصلی دستگاه سند بلاست عبارتند از:

 • دیگ سند بلاست: این دیگ ظرفیت های متفاوتی داشته و به عنوان مخزن نگهداری محلی جهت تامین فشار موردنیاز برای پاشش مواد ساینده استفاده می شود.
 • نازل سند بلاست : وظیفه این قطعه،پاشش مواد ساینده است که توسط یک هولدر به صورت ثابت نگهداری می شود.
 • کمپروسور سند بلاست: اصلی ترین دستگاه برای اجرای عملیات ساب پاشی، کمپرسور آن است که وظیفه تامین نیروی محرکه مورد نیاز جهت پاشش مواد ساینده را بر عهده دارد.
اجرای عملیات سند بلاست با لباس محافظ

به دلیل مزایای اشاره شده و خروجی بهتر استفاده از مسباره، شرکت نواندیش تاسیسات آریا (ناتاریا) اغلب از مسباره به عنوان ماده ساینده و از بهترین انواع نازل ها و دستگاه های سندبلاست استفاده می کند، تا علاوه بر بدست آوردن بهترین خروجی مورد نظر، عملیات سند بلاست با بالاترین ایمنی و کمترین آلودگی انجام شود.

سندبلاست، کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارد. از متداول‌ترین کاربردهای سندبلاست می‌توان به لایه‌برداری، تمیزکاری،  ساخت سطوح تزئینی، آماده‌سازی برای پوشش‌دهی، اشاره کرد.

سندبلاست بر روی فلز از اصلی‌ترین کاربردهای ساب پاشی است. سطوح فلزی معمولا در معرض هوازدگی، خوردگی و زنگ‌زدگی قرار می‌گیرند. در برخی از موارد نیز به دلیل عدم آماده‌سازی مناسب، رنگ و پوشش این سطوح کنده می‌شود. علاوه بر این، در حین تولید قطعات فلزی امکان تشکیل برجستگی‌های مزاحم بر روی سطح وجود دارد. در این مواقع، استفاده از تمیزکاری پاششی برای سطوح، ترمیم و آماده‌سازی گزینه مناسبی خواهد بود. بلاست انواع بسیاری دارد. که از آن جمله، می توان به واتر بلاست، یعنی اجرای عملیات بلاستینگ با آب و همچنین لیزر بلاست اشاره کرد.

 

انواع پرکاربرد رنگ های مورد استفاده در پروژه های رنگ آمیزی صنعتی:

شرکت ناتاریا با سال ها تجربه در حوزه رنگ آمیزی صنعتی، توانایی  تجهیزات مدرن ، اجرای رنگ آمیزی اتیل سیلیکات، زینک ریچ،  اپوکسی پلی آمید، MIO، اپوکسی گلس فلیک، پوشش های پلی اورتان و….  رنگ های فود گرید برای مخازن آب و مواد غذایی و انواع رنگ آمیزی تخصصی را دارا می باشد. در ادامه به برخی از رنگ های مورد استفاده در پروژه های رنگ آمیزی صنعتی شرکت ناتاریا اشاره می گردد.

آستر زینک ریچ:

زینک ریچ حاوی درصد بالایی از گَرد فلز روی است و گزینه خوبی برای جلوگیری از خوردگی سطوح استیل و افزایش طول عمر آن‌ها محسوب می شود. خواص ضد خوردگی این آستر به دلیل وجود فلز روی به کار رفته در فرمولاسیون آن بوده که انتخاب مناسبی برای حفظ و خاصیت ضد خوردگی سازه های فلزی است. گَرد فلز روی با قربانی کردن خود از فرسوده شدن فلز جلوگیری می‌کند. گرد روی یک ماده ساخته شده از روی است که به شکل پودر هم عرضه می‌شود و به آن پودر روی هم می‌گویند. زینک ریچ از فلزات، حفاظت کاتدی می‌کند مانند آبکاری سرد فلزات. در بیشتر صنایع، زینک ریچ برای جلوگیری از خوردگی زیر لایه های استیل به کار می رود. این روکش ها در بزرگراه ها و زیرساخت ها استفاده می شوند و در صنعت و وسایل نقلیه کاربرد دارند. زینک ریچ غالبا به عنوان روکش رویه در استیل یا سطوح فلزی دیگر که در شرایط آب و هوایی سخت قرار دارند و نیز سطوحی که فرسودگی دائم دارند به کار می رود.

آستر زینک ریچ

موارد کاربرد رنگ‌های زینک ریچ

·         پوشش‌دهی سازه‌های فلزی در سوله‌ها، مخازن و لوله‌ ها

·         مجتمع‌های صنعتی نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع نیروگاهی

·         سکوها و محیط‌های دریایی غیر مغروق و عرشه کشتی‌ها

·         ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، کشاورزی،حمل و نقل

پوشش میانی MIO اپوکسی پلی آمید

رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید طراحی گردیده و به عنوان رنگ میانی بر روی سطوح فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از رزین اپوکسی در رنگ میانی اکسید آهن (MIO)اپوکسی پلی آمید باعث افزایش مقاومت در برابر نفوذ عوامل خورنده به سطح می‌گردد. حضور اکسید آهن میکایی در رنگ باعث محدودیت در تنوع رنگی می‌گردد. رنگ میانی (MIO) اپوکسی پلی آمید قابل استفاده بر روی انواع آستری‌های اپوکسی است. استفاده از رنگ میانی (MIO) اپوکسی پلی آمید در محیط‌هایی که در برابر عوامل خورنده و جریان هوا قرار دارند توصیه می‌گردد زیرا که اکسید آهن میکایی (MIO) موجود در آن باعث افزایش مقاومت سطح در برابر فرسایش می‌گردد. کاربرد رنگ میانی اکسید آهن میکایی اپوکسی پلی آمید بر روی سازه‌های صنایع نفتی، کارخانجات مواد شیمیایی، سازه‌های فلزی و بدنه ماشین آلات می‌باشد.

اجرای پوشش میانی MIO اپوکسی پلی آمید

رنگ اپوکسی گلس فلیک:

رنگ اپوکسی گلس فلیک پوشش بسیار مناسب بر روی انواع مختلف سطوح فلزی مخازن مربوط به نفت خام و گاز و گازوئیل و تمام تجهیزاتی که در برابر خوردگی شدید قرار دادند مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند پوشش بسیار مناسبی ایجاد نماید. از این پوشش رنگی می توان در انواع مختلف محیط های دریایی و زیر دریایی و همچنین پروژه های صنعتی جهت حفاظت از تاسیسات دریایی استفاده های فراوانی کرده و همچنین در مخازن فلزی مربوط به انواع مختلف سوخت ها و مواد نفتی که در این مغازه بالاترین میزان خوردگی و پوسیدگی وجود دارد استفاده نمود و در نتیجه پوشش مناسبی ایجاد کرد.

اجرای رنگ گلس فلیک جهت عایق کاری در برابر خوردگی شدید

پوشش های پلی اورتان:

پوشش‌های پلی اورتان شامل سه دسته‌ی کلی می‌شوند: آسترهای پلی اورتان، رنگ‌های پلی اورتان (پوشش اصلی) و کیلر‌های پلی اورتان. هرکدام از این موارد، کاربرد خاص خود را در فرآیند رنگ‌گذاری دارند.

عمده تفاوت رنگ‌های پلی اورتان با رنگ‌های پایه رزین اپوکسی در خاصیت آنتی یو وی بودن آن است. اپوکسی نیز در برابر رطوبت و خط و خش مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و می‌تواند برای ضدآب کردن چوب و یا رنگ کفپوش گزینه مناسبی باشد؛ اما در برابر اشعه UV مقاومتی ندارد و برای استفاده در در فضای باز مناسب نیست. همچنین اپوکسی‌ها در قیاس با پلی اورتان‌ها زردگرایی دارند و به مرور زمان بالاخص اگر در معرض نور خورشید باشند تغییر رنگ می‌دهند.

اجرای رنگ پلی اورتان به عنوان پوشش نهایی آنتی یو وی

رنگ های فود گرید

رنگ های فود گرید شامل آن دسته از رنگ هایی می باشند که برای رنگ آمیزی مخازن ذخیره آب و سوله های مواد غذایی به کار برده می شوند و فاقد اثرات سوء بر مواد غذایی و آشامیدنی هستند.

اجرای رنگ Food Grade در داخل مخزن ذخیره آب