طراحی ،تهیه و نصب تجهیزات خاص

در برخی بخش های صنعت نیاز به وجود دستگاه های خاصی جهت اندازه گیری، پایش و استخراج اطلاعات وجود دارد که بسته به شرایط باید طراحی و در شرایط ایمن و بهینه نصب گردد تا با کمترین میزان خطا به کار خود ادامه دهد. به طور مثال در حوزه پساب های خانگی و صنعتی نیاز به وجود دستگاه هایی برای پایش مداوم پس آب ها مانند اندازه گیری شاخص BOD  و COD احساس می شود.

تصفیه فاضلاب های صنعتی برای صنایع یک چالش و بسیار هزینه بر است از طرفی دستگاه های نظارتی مانند سازمان حفاظت محیط زیست نیاز دارد تا دیتاهای درست را به موقع دریافت کند تا در صورت بروز آلودگی بیش از حد مجاز، مانع ورود آلاینده ها به محیط طبیعی، رودخانه ها و سفره های آب زیر زمینی شود.

اینجاست که طراحی و اجرای یک سیستم آنلاین پایش و اندازه گیری بدون دخالت انسانی اهمیت پیدا می کند. شرکت فنی مهندسی ناتاریا، یکی از شرکت های پیشرو در طراحی تهیه و نصب سیستم های آنلاین پساب ها، دبی سنج های راداری، دبی سنج آلتراسونیک، سطح سنج راداری، کدورت سنج ها، دیتا لاگر ها، دستگاه TSS، سیستم فیلتراسیون تصفیه خانه آب و فاضلاب و استخر می باشد.

 ضمنا این شرکت با داشتن توانایی های بالا و خاص  و همچنین ارتباطات برون مرزی  توانسته تاکنون نسبت به تهیه و نصب و اجرای تجهیزات خاص و حساس ازاروپا و کانادا در راستای پیشبرد بهره وری کارفرما گام های مثبتی ثبت نماید  

در ادامه به برخی از شاخص های کنترل آب و پس آب ها و دستگاه های مورد استفاده پرداخته می شود. 

دستگاه آنالیز BOD

 BOD (Biological Oxygen Demand)    نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط ارگانیزم ها است . اگر BOD   کم باشد آب پاک و فاقد ارگانیسم است یا آنکه ارگانیزمهای داخل آب مرده و نیازی به مصرف اکسیژن ندارند .

COD (Chemical Oxygen Demand یا همان (اکسیژن خواهی شیمیایی)، یکی از مهمترین شاخصهای سنجش آلودگی فاضلاب است. آلودگی  فاضلاب ناشی از مواد خارجی است که وارد آب شده و بصورت معلق یا محلول باعث آلودگی آن و تولید فاضلاب شده اند. بدیهی است هرچه مقدار این مواد در فاضلاب بیشتر باشد، بارآلودگی آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین اندازه گیری مقدار مواد خارجی فاضلاب کلید اصلی در تعیین مقدار آلودگی و آلایندگی فاضلاب است.

بنابراین برای تعیین مقدار مواد خارجی فاضلاب به جای اندازه گیری مستقیم آنها، مقدار اکسیژن مورد نیاز آنها برای اکسید شدن را محاسبه می نمایند. در واقع COD مقدار اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون کل مواد می باشد. پس بدیهی است که هرچه مقدار COD یک فاضلاب بیشتر باشد مقدار مواد خارجی موجود در آن که باعث آلودگی آن می شود نیز بیشتر خواهد بود.

نصب سنسور های BOD و COD

تصفیه فاضلاب های صنعتی برای صنایع یک چالش و بسیار هزینه بر است از طرفی دستگاه های نظارتی مانند سازمان حفاظت محیط زیست نیاز دارد تا دیتاهای درست را به موقع دریافت کند تا در صورت بروز آلودگی بیش از حد مجاز، مانع ورود آلاینده ها به محیط طبیعی، رودخانه ها و سفره های آب زیر زمینی شود.

اجرای دبی سنج راداری بدون تماس با آب
طرح شماتیک سیسستم فیلتراسیون استخر

استفاده از امواج آلتراسونیک، دبی سنج آلتراسونیک، اندازه‌گیری دبیِ حجمیِ طیف وسیعی از گازها و مایعات را امکان‌پذیر می‌سازد. در دبی سنج آلتراسونیک (فلومتر آلتراسونیک) مواردی مانند هدایت الکتریکی، فشار، دما و ویسکوزیته اهمیت ندارند. ولی در عوض دقت اندازه‌گیری هم کمتر است.

سطح سنج راداری و سطح سنج آلتراسونیک و براساس مدت زمان رفت و برگشت موج عمل می‌کنند. تفاوت اصلی این دو گروه در این است که در سطح سنج راداری، به جای موج آلتراسونیک، موج رادیویی منتشر می‌شود. سطح سنج راداری در بلندترین ارتفاع مخزن نصب می‌شود و آنتن آن، امواج رادیویی ارسال می‌کند.

نصب تجهیزات اندازه گیری سطح به روش اوالتراسونیک

روتامتر یا دبی سنج سطح متغیر (Variable Area – Rotameters) برای اندازه گیری گردش مایعات و گازها استفاده می شود. عملکرد آن براساس اصل سطح متغیر استوار است. این وسیله از یک تیوپ فلزی که قطر آن با شیب ملایم کم می شود و به حالت عمودی و افقی در مسیر سیال نصب می گردد ساخته شده است که دارای یک نمایشگر عقربه ای مجزا می باشد. داخل این تیوب یک قطعه مخروطی می باشد که برروی سیال شناور است. جریان مایع باعث شناوری در لوله پرشده می شود و مساحت عبور سیال را افزایش می دهد. هرچه جریان بیشتر باشد ، شناور مخروطی بالاتر می رود. ارتفاع شناور به طور خطی متناسب با دبی است.

TSS یا Total suspended solids به معنای کل مواد جامد معلق در آب است. برای اندازه گیری TSS ذرات توسط یک فیلتر  جذب می شوند که سایز این ذارات ممکن است بزرگ، بسیار ریز و یا حتی در حد یک میکرون باشد. از جمله مواد جامد معلق در آب می توان به شن و ماسه، چوب و یا انواع میکروب و باکتری ها اشاره کرد. برای اندازه گیری TSS ذرات باقی مانده بر روی فیلتر جاذب را جمع آوری کرده و خشک کرده و سپس وزن می کنند و مقدار TSS را بر حسب  PPM و یا میلی گرم بر لیتر گزارش می کنند. کیفیت آب دریاها، اقیانوس ها، رودخانه ها، پساب ها بعد از تصفیه و تصفیه خانه های فاضلاب با استفاده از سنسور اندازه گیری TSS ارزیابی می شود. سنسور اندازه گیری TSS میزان و درصد آلودگی آب ها و فاضلاب ها را نیز نشان می دهد.